How I Photograph

How I Work and What You Can Expect

I am a photographer based in Frýdek-Místek, the Czech Republic. I specialize mainly in concert, event, and portrait photography. I have a passion for traveling, so coming directly to you is not an issue.

Naturalness

In photography, I appreciate naturalness and authenticity.

In portraits, I avoid staged, static poses and prefer capturing spontaneous movement, such as walking or subtle body gestures. I will guide you through the photo session. You don't have to come up with anything on the spot.

I like to capture the essence of concerts and events - the atmosphere and emotions, and how both the performers and the audience are enjoying it.

Equipment

I use a full-frame Nikon D780 DSLR, which I combine with prime lenses to achieve the best possible quality even in challenging lighting conditions.

The camera body features dual memory card slots, so in case one card malfunctions, the photos are backed up on the second card. As a backup body, I use an APS-C DSLR.

I also have additional accessories available, such as Godox speedlites, light modifiers, and creative filters.

Saving Your Time

I always work efficiently. The time you dedicate to the photo session will be utilized to the fullest.

When delivering outputs, you will receive not only high-quality photos, but also web-quality versions.

For concerts and events, I´m sending the first 15 photos the next day - until 2 p.m. You will also receive these ones in a format suitable for posting on Instagram (posts + stories).

The photos will be available to you on a cloud storage for one year.

Speed of Photo Delivery

For CONCERT or EVENT photography, I´m sending the first 15 photos the next day - until 2 p.m.. The rest of the photos are delivered within 4 days.

PORTRAIT photographs (classic portrait, business portrait, and promo) will also be sent within 10 days. Family photos will be sent within 14 days. Express delivery is available for an additional fee.

Jak fotím

Jak pracuju a co ode mě můžete očekávat

Jsem fotografka pocházející z Frýdku-Místku, z Moravskoslezského kraje. Zaměřuji se především na focení koncertů, eventů a portrét. Ráda a často cestuji, proto není vůbec žádný problém dorazit přímo za Vámi.

Přirozenost

Ve fotografii mám ráda přirozenost a autentičnost.

U portrétu se vyhýbám strojeným statickým pózám a raději upřednostňuju zachycení spontánního pohybu, jako je například chůze, nebo jemné pohyby těla. Focením Vás provedu. Nemusíte nic vymýšlet sami na místě.

U koncertů a eventů ráda zachycuju hlavně esenci akce - její atmosféru a emoce a to, jak si ji užívají jak účinkující, tak publikum.

Technika

Používám full frame zrcadlovku Nikon D780, kterou kombinuju se světelnými objektivy s pevným ohniskem, abych docílila co nejlepší kvality i v nepříznivých světelných podmínkách.

Tělo využívá dva sloty na paměťové karty, takže v případě poruchy jedné karty se fotografie zálohují na kartu druhou. Jako záložní tělo využívám APS-C zrcadlovku.

Mám k dispozici i další příslušenství, jako například malé systémové blesky Godox, modifikátory světla a kreativní filtry.

Šetřím Váš čas

Vždy pracuju efektivně. Čas, který mi věnujete na focení, využiju na 100 %.

Při předání výstupů dostanete nejen fotografie v plné kvalitě, ale také ve webové kvalitě.

U koncertů a eventů zasílám prvních 15 fotografií následující den - do 14:00. Pro ně platí, že je dostanete také ve formátu určenému k postování na Instagram (posty + stories).

Fotografie jsou Vám k dispozici na cloudovém úložišti po dobu 1 roku.

Rychlost vyhotovení fotografií

Při focení KONCERTU nebo EVENTU posílám standardně prvních 15 fotografií následující den - do 14:00. Zbytek fotografií obdržíte do 4 dnů.

Hotové PORTRÉTNÍ fotografie (klasický portrét, business portrét a promo) budou zaslány také do 10 dnů. Rodinné fotografie zasílám do 14 dnů. Za příplatek je možné využít expresního zpracování s ještě rychlejší lhůtou dodání.